Menu Zavřeno

O vinařství

Vinařství Lukeš z Rakvic je tradiční rodinné vinařství, které se zabývá výrobou kvalitních sudových i lahvových vín. Tento malý rodinný podnik se neustále vyvíjí a zdokonaluje. Filozofií vinařství je skloubení moderních prvků vinařské technologie s tradičními postupy výroby vína, jak jej vyráběli i naši otcové a dědové. Již po staletí je známo, že rakvické viniční trati patří k těm nejlepším na celé Moravě. Kvalitní sprašové půdy a černozemě na svazích orientovaných většinou na jih, optimální množství srážek a dostatek slunečního svitu jsou základem vzniku krásných vyzrálých hroznů, ze kterých se společně s umem vinaře rodí plná, ovocitá a extraktivní vína jedinečné vůně i chuti.

Oficiální rok vzniku vinařství je rok 1996, ale kořeny rodinné vinařské tradice sahají mnohem hlouběji, několik generací zpět.

Dalším důležitým rokem byl rok 2000, kdy jsme zakoupili 2 vinné sklepy v Rakvicích, které byly částečně zrekonstruovány a zkulturněny. První slouží k vlastní výrobě a školení vína a druhý k uskladnění vín lahvových. Bílá vína zrají převážně v nerezových a plastových nádobách a červená v tradičních dřevěných sudech, které dodávají sklepu pravou slováckou atmosféru.

Do práce ve vinici i ve sklepě je zapojena celá rodina, kterou tvoří hlava rodiny Pavel Lukeš, manželka Marie a jejich tři děti – Pavel, Ondřej a Marie.